Aktualności

Sensoplastyka – innowacyjne zajęcia plastyczne

2018-11-06

W grupie V i VI realizowany jest program własny ,,Wszyscy razem” - Kształtowanie umiejętności aktywnego i ciekawego spędzania czasu wolnego u uczniówz niepełnosprawnością sprzężoną przy współpracy ich rodziców. To program zakładający współpracę nauczycieli, dzieci i rodziców w realizacji różnych działań  związanych
z poznawaniem alternatywnych form spędzania czasu wolnego, a co za tym idzie rozwijaniu pasji i zainteresowań.

 

26 października odbyły się pierwsze zajęcia otwarte z rodzicami. W naszej grupie zrobiło się wesoło i radośnie. W worku sensorycznym dzieci odnajdywały skarby, które były potrzebne do wykonania naszego arcydzieła. Dzieci rozpoznawały owoce bez kontroli wzroku, nazywały je, a następnie podpisywały wykorzystując ruchomy alfabet Elżbiety Wianeckiej.

 

Jeżyk z owoców był to pierwszy proponowany sposób na zabawę z dzieckiem w kuchni, a potem na pyszny deser. My podjadaliśmy składniki już w trakcie radosnej twórczości, a potem zaczęliśmy od skarbów, które jeżyk niósł na kolcach. Na pewno takie zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości. Były także okazją do podjadania i poznawania nowych smaków owoców.

 

Następnie przystąpiliśmy do twórczego eksperymentowania. Dzieci wraz z rodzicami spędzili czas w sposób niezwykle barwny i kreatywny. Odbyła się „Sensoplastyka dla dorosłego i smyka”.Zajęcia te są połączeniem zabawy plastycznej z doświadczeniami polisensorycznymi, wspierającymi rozwój zmysłów oraz małej i dużej motoryki.

 

Sensoplastyka to przede wszystkim stymulowanie 5 naszych zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu, smaku, dzięki kolorowemu brudzeniu. Dzięki kolorowej stymulacji wpływamy na wiele aspektów rozwoju dzieci: wspieramy rozwój zmysłów, wspomagamy budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni, dbamy o usprawnienie ruchowe, poprzez wspólne działania pogłębiamy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi, budujemy w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa, wspieramy rozwój poznawczy – opisujemy elementy świata, pokazujemy proces przemian substancji oraz związki przyczynowo-skutkowe.

 

Poprzez zabawę z produktami spożywczymi dzieci rozwijały się, tworząc masy o różnorakiej konsystencji, barwie i zapachu. Powstała ciecz newtonowska, piasek magiczny, ciastolina gładka, masa kukurydziana. Twórczemu działaniu towarzyszyło wiele radości i śmiechu. W ten oto nieskomplikowany sposób powstała nam przepiękna jesienna dekoracja. A mianowicie nietypowe drzewo, na którym rosły gruszki, śliwki, jabłuszka, które wylądowały w koszu ogrodniczki.

 

Na pewno takie zajęcia sprawiły naszym wychowankom wiele radości. Trzeba również wspomnieć o rodzicach, ponieważ, nie ma co tego ukrywać, ci bawili się równie dobrze. Sensoplastyka mówi: „zrelaksowany i szczęśliwy opiekun to szczęśliwe dziecko”. Co by dużo nie mówić, ciężko się z tym nie zgodzić.

  

 

 

powrót

projekt: artformat.pl wykonanie, system CMS: virtualmedia.pl     Odwiedziło nas: gości.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X