Hortiterapia

      W celu wspierania rozwoju naszych uczniów w ośrodku prowadzone są zajęcia z wykorzystaniem elementów HORTITERAPII. Taka forma pracy doskonale sprawdza się bowiem we wspomaganiu terapii takich zaburzeń jak: mózgowe porażenie dziecięce i inne choroby neurologiczne i nerwowo-mięśniowe, autyzm, zespół Downa, upośledzenie umysłowe.

 

      Ogrodnicze zajęcia terapeutyczne koncentrują się przede wszystkim na aktywnej pracy z roślinami. „Zielone lekcje” przybrać mogą formę czynną​ czyli bezpośredni kontakt z roślinami, siew, sadzenie, prace pielęgnacyjne, zbieranie owoców, obserwowanie zmian wegetacyjnych, poznawanie przez dotyk, aktywność fizyczna, kompozycje roślinne w pracy artystycznej… jak również bierną, polegającą ​na ​kontemplacyjnym​ korzystaniu z ogrodu -​ ​spacer, przebywani​u​ w ogrodzie, doznania​ch​ sensoryczn​ych​ itp.

 

      Umiejętnie dobrany program hortiterapii stymuluje za pomocą roślin ośrodkowy układ nerwowy, pobudza rozwój narządów zmysłu. Dodatkowo zwiększa sprawność i koordynację ruchową, obniża poziom stresu, napięcia i agresji, poprawia samopoczucie, działa relaksująco i odprężająco, podnosi poczucie własnej wartości i pewności siebie, uczy samodzielności, poprawia pamięć, koncentrację i pobudza kreatywność, zwiększa zdolność do szczegółowej obserwacji otoczenia, wywołuje zaciekawienie i rozbudza chęci do działania, buduje wzajemne zaufanie a także pomaga w tworzeniu więzi międzyludzkich.

 

projekt: artformat.pl wykonanie, system CMS: virtualmedia.pl     Odwiedziło nas: gości.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X